Menü Mühendisliği Nedir?

Menü Mühendisliği Nedir?

KARLI BIR RESTORAN MENÜSÜ NASIL OLUSTURULUR ?
 
Menü Mühendisligi: Karliligi Artirmak Için Nasil Kullanilir ?
 
Sadece belirli bir sekilde tasarlanmis bir menüye sahip olarak, karinizi % 5 Ile % 20 ye kadar artirabileceginizi biliyor muydunuz ? Bir isletmenin karliligini maksimize etmekten sorumluysaniz, menü mühendisligi teknigini kullanabilirsiniz. Süreç karmasiktir ve zaman alabilir, ancak uygulandiginda önemli bir etkisi olabilir. Burada, menü mühendisligi yoluyla müsterilerle nasil etkilesim kurabileceginizi ve karliligi nasil artirabileceginizi size sunuyoruz .
 
Menü Mühendisligi nedir?
Agirlama endüstrisinde çalisiyorsaniz, daha önce menü mühendisligi terimiyle karsilasmaniz muhtemeldir. Bir menüdeki her ögenin performansini analiz etme sürecini ifade eder. Benzer ürünlere kiyasla popülerlik, fiyatlandirma ve kâr olmak üzere üç temel alani göz önünde bulundurmalisiniz. Bu, daha sonra ögelerin bir menüde nereye yerlestirilecegini etkileyerek konuk basina karliligi artirmaya yardimci olur.
 
Menü mühendisligi ögelerin yerlestirildigi yerin yani sira bir menünün genel görünümünü de ifade eder. Öncelikle kurumun imaj ve konseptine  uygun olmali ve daha da önemlisi dikkatlice düsünülerek tasarlanmalidir. Çogu zaman, müsterilerin nerede yemek yiyeceklerine karar verirken gördükleri ilk sey budur, bu nedenle kalici bir izlenim birakmaniz gerekir.
 
Menü mühendisligi, sattiginiz ürünler ve tek bir ürünle ilgili karinizi nerede artirabileceginiz konusunda size daha fazla bilgi verecektir.
Menü Mühendisine  Neden Ihtiyaciniz Var?
 
Menü Mühendisine Neden Ihtiyaciniz Vardir?
Menü mühendisligi, konaklama endüstrisindeki çogu kurulusa, özellikle de restoranlara fayda saglayacak bir araçtir. Çevrimiçi olanlar, içecek menüleri veya özel bir pano dahil hemen hemen her menüye uygulanabilir.
 
Menü mühendisligine ihtiyaç duymanizin temel nedeni isletmenizin karliligini artirmaktir. Müsterileri bilinçaltinda, istediginiz seyi satin almaya tesvik etmenize olanak tanir. Ve satin almalarini isteyeceginiz yemekler en yüksek kar marjina sahip olanlardir.
 
Menü Mühendisligi Nedir?
 
Ayrica menü ögelerinin ayri ayri maliyetini hesaplamaya odaklanmalisiniz. Bu, gerekli olan tüm bilesenleri ve ayrica üretim ve servis islemleri sirasinda ortaya çikan maliyetleri içerir. O halde menü mühendisligi, maliyet ve kar yönetiminizin büyük bir bölümünü olusturmalidir.
 
Bu bilgileri, bir kalemin isletmenin genel kar marjina katkisini optimize etmek için de kullanmalisiniz. 
 
Örnegin, atiklari yönetmek için menü mühendisligini kullanabilir, böylece paradan tasarruf edebilir ve atilan yiyecek miktarini azaltabilirsiniz. Bunu, popülerligine göre her gün hazirlanmasi gereken her ürünün miktarini hesaplayarak yapabilirsiniz.

 

Ser Tabbah Gastronomi danışmanlığı Menü mühendisliği Restorant menüsü Marka yönetimi Anadolu Mutfağı Osmanlı Mutfağı